Święta w Bułgarii


Strona główna -> Bułgaria -> Święta w Bułgarii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi świętami państwowymi większość miasteczek i wiosek organizuje własne ludowe, kościelne bądź kulturalne uroczystości. Świętami państwowymi Bułgarii są: Nowy Rok; Dzień Wyzwolenia Bułgarii z niewoli tureckiej 3 marca 1878 r.; Poniedziałek Wielkanocny; Święto Pracy; 24 maja - Święto Cyrylicy, czyli dzień bułgarskiej oświaty, kultury i prasy oraz piśmiennictwa słowiańskiego; 6 września Dzień Jedności Narodowej; 22 września Dzień Niepodległości; 1 listopada Dzień Odrodzenia Narodowego obchodzony na cześć liderów Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego; Boże Narodzenie. Wśród innych świąt wymienić można: 1 marca Dzień Babci, 8 marca Dzień Kobiet i 7 maja Dzień Radia i Telewizji.

Święta ludowe

Kalendarz świąt ludowych rozpoczyna się 1 stycznia Świętem św. Wasyla, podczas którego organizowane są różne festiwale folkowe. W lutym (14.II), jedną z najbardziej znanych uroczystości jest festiwal św. Trifona, czyli święto winiarzy i wina. 1 marca wita się wiosnę, tego dnia Bułgarzy wymieniają się tzw. martenicami, czyli amuletami zrobionymi z czerwonej i białej włóczki. Martenice mają chronić właściciela przed nieszczęściami i zapewnić mu zdrowie.

Wielkanoc

Mniej więcej na przełomie marca i kwietnia obchodzona jest prawosławna Wielkanoc, która nie pokrywa się z Wielkanocą obchodzoną przez katolików. Datę tego najbardziej uroczystego święta prawosławnego ustala się według kalendarza księżycowego. Przygotowania do Wielkanocy trwają tydzień, a potem świętuje się trzy dni. W sobotę na tydzień przed Wielkanocą obchodzone jest św. Łazarza, z którym wiążą się obrzędowe tańce, śpiewy i puszczanie wianków.

Festiwale taneczne

Maj obfituje w liczne festiwale taneczne, muzyczne i sztuki. 21 dnia tego miesiąca obchodzony jest Dzień św. Konstantyna i Eleny, podczas którego wykonywany jest tzw. taniec ognia, czyli chodzenie po rozżarzonym węglu.

Dzień Jana Chrzciciela

W lipcu na wzmiankę zasługuje obchodzony 24 dnia miesiąca Dzień Jana Chrzciciela, który stanowi idealny czas do zbiorów ziół leczniczych. Zaś we wrześniu wypada święto greckiego boga muzyki i tańca obchodzone w połowie miesiąca podczas Festiwalu Sztuki Greckiej oraz Dzień św. Zofii patronki Sofii (17 września).

Święta w grudniu

Na grudzień przypada dzień młodego czerwonego wina oraz Festiwal Świąteczny, który przypomina o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Obchody tych świąt zaczynają się 20 grudnia w dzień św. Ignacego i trwają do 26 grudnia. Według wierzeń ludowych 20 grudnia zaczynają się bóle porodowe Matki Bożej, a następne cztery dni w kalendarzu świątecznym nazywane są „męczennikami”. W Dzień św. Ignacego kupuje się choinkę, którą ubiera się dopiero w Wigilię popołudniu. W Wigilię, na tradycyjnym bułgarskim stole podaje się dania bezmięsne, tj. fasola, gołąbki z ryżem, soczewica, faszerowana suszona czerwona papryka oraz kompot z suszonych jabłek i śliwek. W Boże Narodzenie zjada się wieprzowinę z kiszoną kapustą, którą należy podlać czerwonym winem. Cały następny tydzień po świętach Bułgarzy przygotowują się do zabawy sylwestrowej i powitania Nowego Roku.

 

 Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Święta w Bułgarii - komentarze:


Święta w Bułgarii komentarz kimon
2013-03-28 10:47:38
wszystko to jest piekne ale tylko w broszurach i biuletynach, a jako ludzie sa mniej imponujacy niz ich kraj,poniewaz wlasnie mieszkam z nimi pod jednym dachem i musze to stwierdzic z przykroscia ,ze raczej to ludzie mniej czysci niz polacy chociaz i tu tez jest wiele do powiedzenia.


Święta w Bułgarii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies