Bułgarska Riwiera


Strona główna -> Bułgaria -> Bułgarska Riwiera
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza czarnego. Jego wody są tutaj bardzo ciepłe, słone i dzięki temu także czyste. Dno niemal wszędzie piaszczyste, płytkie przy brzegu. Plaże są przepiękne, o miałkim piasku długie i szerokie niekiedy nawet do 200 metrów. Dodatkowo cała riwiera jest urozmaicona ujściami rzek, malowniczymi strumieniami oraz pasmami górskimi.


Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek.

Warunki

Warunki klimatyczne i przepiękne plaże przyciągały od lat w to miejsce turystów z całej Europy, dlatego okoliczne, rozrzucone na wybrzeżu miasteczka przystosowały się do przyjmowania gości. Jedne z nich oferują typowe kwatery i możliwość wynajęcia domku, inne to wysokiej klasy kurorty, z luksusowymi hotelami i wszelkimi możliwymi atrakcjami. Nie brakuje tu także sanatoriów wykorzystujących lecznicze właściwości nadmorskich błot. Atrakcyjne turystycznie miasta, wioski i kurorty pokrywają niemal całe wybrzeże. Na północnym krańcu wybrzeża znajdują się mniejsze i spokojniejsze miejscowości, na południu skupiły się duże ośrodki turystyczne. Stolicą tej części wybrzeża jest Warna - kulturalne i rozrywkowe centrum, z ogromną liczbą barów, restauracji i dyskotek. Dodatkową zaletą są okalające plaże wyżyny, które zacieniają plaże i osłaniają je przez chłodnymi wiatrami. W rejonie Warna, Złote Piaski osłonę taką stanowi Frangensko Płato, na północ od Słonecznego Brzegu Kamczijska i Eminska Płanina.

Miasta

Bułgarska Riwiera to szereg miast i niewielkich miejscowości rozciągniętych na całym wybrzeżu. Każde z nich ma coś interesującego do zaoferowania turystom. Czasami są to piękne plaże, innym razem interesujące nadmorskie plenery, a jeszcze innym zabytkowe uliczki z klasyczną zabudową. Najważniejsze warte odwiedzenia miejscowości to:

 • Achtopol -  najbardziej wysunięte na południe miasto, najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu bułgarskim.
 • Albena - duży kurort niedaleko Warny i Bałcziku na najpiękniejszej części bułgarskiego wybrzeża, z piękną plażą o 6 km długości i 30-100 m szerokości z piaszczystymi wydmami i wodą o temperaturze 24 stopni.
 • Bałczik - jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, a jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen, miasto jest również trzecim portem Bułgarii.
 • Carewo - usytuowane na małym półwyspie, gdzie występują rzadkie gatunki drzew i roślin, posiada piaszczyste plaże z krystalicznie czystymi wodami opływającymi podnóże gór Strandży. Są tu bardzo malownicze zatoczki, rzeki z cudownie położonymi dolinami, a wzdłuż trzech plaż organizowane są imprezy sportowe: regaty, surfing, nurkowanie i wiele innych
 • Kiten - piękna północna plaża, nazywana Atliman, leży w zacisznej, spokojnej zatoce. Od południa graniczy z bogatą w ryby rzeką Kiten.
 • Nesebyr – to wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach, drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach i zewnętrznych klatkach schodowych, kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny, a wszystko okraszone kwiatowymi ogródkami i zebrane na niewielkiej powierzchni.
 • Obzor - to miejscowość wypoczynkowa, posiada plażę o długości 7 km i szer. 60 m., w miejscowości znajdują się też zabytkowe ruiny,
 • Pomorie - ulokowane jest na wąskim, skalistym półwyspie wychodzącym 3,5 km w morze, słony szlam Jeziora Pomorijskiego wykazuje jedne z najlepszych na świecie właściwości leczniczych stąd liczne sanatoria w tym rejonie, korzystny mikroklimat umożliwiający plażowanie przez pół roku. Plaża ma długość 4,2 km, jej piasek bogaty jest w żelazo.
 • Primorsko - położone u stóp masywu górskiego Strandża, nad pięknym brzegiem morza, uzdrowisko nadmorskie.
 • Słoneczny Brzeg – doskonałe warunki klimatyczne; słońce, czysta woda, wydmy piaszczyste sięgające czasem 20 m wys., nowoczesne hotele, bungalowy, campingi z 5000 miejsc, plaża o długości 6 km, płytkie morze, liczne wypożyczalnie sprzętu oraz trzy baseny dla dzieci. Latem odbywa się tu wiele festiwali.
 • Sozopol – senna wioska rybacka przyciągająca artystów, latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających. Charakterystyczne wąskie uliczki, piętrowe domy, wysunięte górne kondygnacje i drzewa figowe w ogrodach
 • Złote Piaski – najbardziej znany bułgarski kurort z dobrze zagospodarowaną plażą o dł. 4 km i szer. 100 m z czystym plaskiem. Może tutaj wypoczywać jednocześnie prawie 20 tys. osób.


Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Bułgarska Riwiera - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies