Pamiątki z Bułgarii


Strona główna -> Bułgaria -> Pamiątki z Bułgarii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam spędzonych. Mimo, iż z ankiety przeprowadzonej przez bułgarską gazetę "24 Czasa" wynika, że zagraniczni turyści jako pamiątki często kupują rosyjskie matrioszki, muszle i rozgwiazdy wyprodukowane w Chinach, albo koszulki z napisem CCCP, to jednak wskazane jest by pozostać przy wyrobach typowo bułgarskich, bo naprawdę warto.


Wszystkie pamiątki zakupione w Bułgarii można wywieźć bez cła, pod warunkiem, że nie będą one przeznaczone na sprzedaż. A co warto przywieźć z Bułgarii? Na początek trzeba wiedzieć, że kraj ten jest największym eksporterem olejku różanego na świecie, dlatego warto zakupić flakonik tego ekstraktu. Najbardziej polecany jest ten produkowany w Kanzaluku, mieście będącym światowym centrum hodowli róż. Za jeden litr olejku zapłacimy 5000 dolarów, ale co ciekawe, taka jego ilość wystarczy na kilkadziesiąt lat używania. Przy okazji zakupu olejku warto też nabyć zieloną glinkę, która jest niedroga i dobrej jakości, a przy tym kojąco działa na skórę.


Zdaniem niektórych najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieła artystyczne, takie jak: rzeźby z drewna, tkactwo czy zachwycające hafty z Warny i Nesebyru. W sklepach znajdziemy też dywany i kobierce ręcznie robione według dawnych wzorów i kolorystyki. Interesujące są oryginalne kapy barwione na żywe kolory oraz wzorzyste kilimy.


Doskonałą pamiątką z Bułgarii będą na pewno wyroby ceramiczne, z kutego żelaza i jubilerskie. Okolice Trojan na przykład, słyną z ceramiki o ciekawym wzornictwie, gdzie można zaopatrzyć się w piękne dzbanki, talerzyki, czy dzwonki z metalu lub ceramiki. W wielu galeriach można zdobyć małe ikony i obrazki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ręcznie malowane ikony kosztują bardzo dużo.


W Bułgarii, godne uwagi są także wyroby ze skóry i futra, głównie kożuchy, skórzane męskie kurtki, podbijane futrem kapelusze i rękawiczki. Wszystkie te produkty cechuje dobra jakość i łatwa dostępność. Oryginalną pamiątką mogą być również instrumenty ludowe sprzedawane m.in. w muzeum etnograficznym w Sofii. Lub specjalne naczynie do parzenia kawy po turecku (tzw. dżezwe).


Będąc w Bułgarii nie można zapomnieć o tradycyjnych trunkach, bowiem kraj ten słynie z produkcji win, rakiji czy nieco mocniejszej Mastiki. Wytwarza się tam doskonałe wino Marut, powstałe ze szczepu winogron produkowanych tylko w Bułgarii. Inne popularne wina to Kadarka, Sofia czy Varna Chardonnay. W rejonie Bałkanów dość powszechna jest też rakija, będąca tradycyjnym bułgarskim napojem alkoholowym przypominającym w smaku bimber lub brandy. Najbardziej znana rakija to śliwkowa Tetewenska.


Z produktów żywnościowych, jakie warto przywieźć z Bułgarii wymienić można słodkie lokumi – galaretki z orzechami, migdałami i kokosem;  bułgarski ser sirene lub ser żółty – kaszkawał. To tylko niektóre z pamiątek, jakie można nabyć w tym pięknym kraju, ale niewątpliwie najbardziej popularne.
Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Pamiątki z Bułgarii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies