Bułgaria tradycje


Strona główna -> Bułgaria -> Bułgaria tradycje
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych czasów, a zwyczaje najlepiej wyrażają samoświadomość etniczną Bułgarów, co dowodzi o rozwoju kultury, która pomimo wielu niebezpieczeństw zdołała przetrwać.


Festiwal folklorystyczny Surwa, jedna z bułgarskich tradycji.

Surwakari

W Bułgarii Nowy Rok według kalendarza juliańskiego, tak jak Boże Narodzenie, przypada trzynaście dni później, niż zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, z którego korzystają katolicy i nastaje on w nocy z 13-tego na 14-tego stycznia. Obchodzą go prawosławianie i grekokatolicy. Tradycyjnym zwyczajem noworocznym w Bułgarii jest surwakari, który polega na chodzeniu po domach i życzeniu wszystkim szczęścia. Po północy, kiedy nastaje Nowy Rok surwakari (mężczyźni) wyruszają z domów niosąc ze sobą zdobione kłosy zbóż, składają życzenia zdrowia i długiego życia. Zdobione kłosy nazywane są surwaczkami, którymi bije się ludzi po plecach. Ten tradycyjny obyczaj noworoczny, pozwala dzieciom bić dorosłych po plecach. W ten sposób dzieci składają dorosłym życzenia noworoczne.

Kolendari

Inną tradycją świąteczną w Bułgarii jest odwiedzanie domów przez kolendari (kolędników), którzy przed wigilią Bożego Narodzenia chodzą po domach i składają życzenia. Wizytówką kolendari jest długi rzeźbiony kij dębowy zwany kolendarką. Obrzęd kolendari łączy ze sobą pieśni, tańce i błogosławieństwa.

Martenica

1 marca to dla Bułgarów magiczna data oznaczająca nadejście wiosny. Wówczas domy odwiedza baba Marta, a ludzie wymieniają się amuletami zrobionymi z czerwonej i białej włóczki nazywanymi martenicami. Amulet ten ma zapewnić szczęście i zdrowie oraz chronić przed nieszczęściami. Działa tylko wtedy jeśli nosi się go jako naszyjnik lub bransoletkę do czasu ujrzenia pierwszego bociana lub jaskółki. Tradycja ofiarowywania martenic jest znana na Bałkanach od VII w.

Kukeri

W Bułgarii początek wiosny zaznaczają kukeri, obrzęd na który każdy uczestnik przygotowuje bogato zdobioną maskę. Bogactwo zdobień świadczy tylko o zmyśle artystycznym kukera i jego umiejętnościom. Uczestnicy oprócz masek przywdziewają przygotowane przez siebie kolorowo zdobione stroje. Zasadniczym punktem obrzędu jest symbolika orka i siew, która przepowiada obfite zbiory z pól i ogrodów.

Wielkanoc

Na Wielkanoc podobnie jak w Polsce maluje się pisanki, jednak według bułgarskiej tradycji robi się to w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę. Malować zaczyna najstarsza kobieta rodu, która symbolicznie zakreśla na czołach dzieci i reszty członków rodziny znak krzyża. W Bułgarii do dziś przetrwało starożytne wierzenie, że jajka mają magiczną i leczniczą moc.

Winnice

Bułgaria oprócz tradycji ludowych może się poszczycić również bogatymi tradycjami kulinarnymi oraz produkcji wina. Początki uprawy winorośli na terytorium Bułgarii przypisuje się Trakom, uważanym za jednych z najlepszych winiarzy antycznych. Pierwsze winnice zakładano wzdłuż rzeki Maricy oraz na terenach nadmorskich. Do dziś tradycja winiarska właśnie tam jest najsilniej zakorzeniona. Oprócz win Bułgaria może się poszczycić wspaniałą kuchnią z dużą ilością oryginalnych przypraw.

Kuchnia

Specjały tej kuchni to zupy: pilieszko supa oraz zupa topczeta, kotlety kjufte i kebapcze, chłodnik - tarator, sałatka szopska, a także gulasz – kawarna.

Folklor

Kultura Bułgarii to także różne przejawy artystycznej działalności. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa i różnorodna muzyka folkowa uważana za wizytówkę Bułgarii. Do najbardziej popularnych zaliczany jest  kobiecy śpiew (w tym chóralny) i zespoły weselne. Tradycyjnie muzycy to głównie Cyganie, ich występy są bardzo ekspresyjne i zawierają sporą dawkę spontaniczności.
 



Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedzieć



Bułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Bułgaria tradycje - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies