Parkingi w Bułgarii


Strona główna -> Bułgaria -> Parkingi w Bułgarii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa różnie). Opłaty za postój reguluje się za pomocą kuponów parkingowych, które można nabyć w kiosku lub od pracownika parkingu. W miastach są też tzw. strefy krótkiego parkowania – od 30 minut do 1 godziny (Blue Zone) płatne jak wyżej. Poza terenem zabudowanym, można parkować tylko w miejscach oznaczonych literą „P”. Na parkingach znajdują się wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych kierowców, którzy są uprawnieni do korzystania z tych miejsc.


Zaparkowanie samochodu poza miejscem do tego wyznaczonym może się skończyć mandatem albo odholowaniem pojazdu na lawecie. Bułgarska straż miejska pod tym względem jest bardzo skuteczna. Opłata za odbiór sholowanego auta to prawie 500 leva (LV).
Podróżujący po Bułgarii powinni wiedzieć, że podróżowanie nocą i zatrzymywanie się na niestrzeżonych parkingach jest bardzo niebezpieczne. Przestrzega się by nie zostawiać samochodu bez dozoru, szczególnie gdy znajduje się w nim bagaż.


Parkingi w Bułgarii są zazwyczaj w cenie 1 LV za godzinę (około 0,5 euro), chociaż zdarzają się też o wiele droższe. Interesującą formę opłaty za parkowanie wprowadzono w Sofii, gdzie poprzez wysłanie wiadomości SMS-em uiszcza się należność za tego rodzaju usługę. Z usługi tej można skorzystać w trzech tzw. „niebieskich strefach”, czyli w ścisłym centrum Sofii. Systematycznie, parkowanie za pomocą SMS-a ma się rozszerzyć na całą niebieską strefę. Praktycznie wygląda to tak: wysyłając SMS-a pod numer 1302 trzeba podać numer rejestracyjny samochodu oraz dane miejsca parkowania. W SMS-ie zwrotnym właściciel telefonu otrzymuje potwierdzenie, zaś na 5 minut przed upływem czasu parkowania, dostaje następnego SMS-a przypominającego o kończącym się czasie postoju lub opłaceniu kolejnej godziny. Za godzinę postoju w „niebieskiej strefie” płaci się 1 LV (około 2 zł), plus opłata za SMS-a. Co ważne, łączny czas parkowania w ścisłym centrum może wynieść najwyżej 2 godziny.


Bułgaria jako państwo należące do Unii Europejskiej jest zobowiązane honorować karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych w UE. Na drogach i parkingach w Bułgarii miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są oznaczone symbolem osoby na wózku. W przypadku parkowania poza terenem zabudowanym (dotyczy wszystkich podróżnych) wzbronione jest zatrzymywanie się na pasach ruchu. Zarządca dróg w obszarze zabudowanym ma prawo wyznaczyć obszary, drogi lub części dróg, które mogą być  przeznaczone do krótkoterminowego parkowania. Zaleca się by czas ten mieścił się w przedziale od 30 minut do 3 godzin. Typowe miejsca parkingowe w Bułgarii oznaczone są znakami drogowymi, znakami poziomymi oraz informacjami odnoszącymi się do warunków parkowania. I co ważne, do zwolnienia z opłaty uprawniony jest właściwy organ miejski.
Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Parkingi w Bułgarii - komentarze:


Parkingi w Bułgarii komentarz Podró?niczka
2017-04-23 16:37:49
Dzień dobry, w tę sobotę wybieram się do Sofii i wypożyczam na miejscu samochód, nie mam niestety karty bułgarskiego operatora, czy mogę zapłacić za parking w centrum Sofii inaczej niż smsem? z góry dziękuję za odpwowiedź! Pozdrawiam


Parkingi w Bułgarii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies