Bułgaria ciekawostki


Strona główna -> Bułgaria -> Bułgaria ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i gościnności. Ogół tych walorów można poznać wybierając się tam na wakacyjny wypoczynek.


Martenica to białczerwona lalka z włóczki podarowywana 1 marca na powitanie wiosny

Gościnność

By przekonać się o gościnności Bułgarów wystarczy udać się na tradycyjny wieczór bułgarski, gdzie już przy wejściu goście witani są chlebem. Trzeba wiedzieć, że posiłki odgrywają znaczącą rolę w życiu Bułgarów. Dość często są spożywane w szerszym gronie i trwają naprawdę długo. Potrawę główną spożywa się popijając winem. Trzeba dodać, że to właśnie Bułgaria uznana jest za ojczyznę wina. A ciekawostką jest, że Polacy są największymi amatorami bułgarskich win w całej Unii Europejskiej.

Bułgarzy

Temperament Bułgarów można określić słowami: wino, muzyka, otwartość, tolerancja… Lubią biesiadować, słuchać muzyki i dobrze się bawić. Ich osobliwością jest przyjazna atmosfera w relacjach międzyludzkich, niski stres, zdrowe odżywienie, uprawianie sportów i długowieczność. W kraju tym wyróżnia się znaczne rozwarstwienie społeczne, jest dużo przesadnie bogatych ludzi.

Atrakcje morskie

Może właśnie dzięki mentalności Bułgarów jest to kraj tak chętnie odwiedzany przez turystów, bowiem niezmiennie od kilku lat znajduje się w czołówce  najchętniej odwiedzanych krajów (z około 10-milionową liczbą turystów rocznie). Kraj ten ma do zaoferowania piękne wybrzeże z plażami o wyjątkowo delikatnym piasku, niezwykłej szerokości i urody, gdzie temperatura powietrza i wody mało się różni między sobą. Co do nurkowania w wodach Morza Czarnego to niektórzy twierdzą, że warto zaopatrzyć się w tzw. neck Wright, czyli obciążnik z ołowiu zakładany na szyję. Jego waga sprawia, że łatwiej zejść pod wodę. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że w bułgarskim morzu wyporność jest mniejsza niż w innych ciepłych morzach, dlatego nurkuje się o wiele łatwiej.

Zabytki religijne

Górskie obszary Bułgarii skrywają nieprzebraną liczbę niepowtarzalnych klasztorów, w których można poczuć atmosferę dawnych czasów. Kraj ten posiada dziewięć obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która ochrania cenne zabytki i ślady kultury materialnej z całej Ziemi. Do Bułgarii przyciągają turystów także trudno dostępne skały w miejscowości Belintasz w Rodopach, będące miejscem różnych kultów religijnych od tysięcy lat. Magia tego miejsca jest bardzo silna, jedni odczuwają tu przypływ energii, inni boją się klątwy jaka panuje nad tym miejscem, naukowcy zaś są pewni, że jest to miejsce lądowania przybyszów z kosmosu. Faktem jest, że większość turystów odwiedzających Belintasz wierzy, że przebywanie w tym miejscu przynosi zdrowie.

Handel i ulice

Bułgarii to również jedno wielkie handlowisko. Bazary są nieodłączną częścią krajobrazu bułgarskiego. Miejscowe bazary mają swój urok, który przyciąga niezliczone grono odwiedzających. Bułgaria to kraj, gdzie setki ulic mają jednakowe nazwy (np. w Sofii aż 558 ulic), to kraj gdzie rodzice są karani za wagary swoich dzieci, to kraj gdzie nasycenie aut wyprzedziło Nowy Jork. Bułgaria to kraj kontrastów, bogatej  historii i ciekawych tradycji, dzięki którym turystów wciąż przybywa i przybywa. Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parki narodowe w Bułgarii Parki narodowe w Bułgarii
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Bułgaria ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies