Parki narodowe w Bułgarii


Strona główna -> Bułgaria -> Parki narodowe w Bułgarii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po cztery pasma górskie. Na wyżynach wznosi się najwyższy szczyt Musała 2925 m n.p.m. Na obszarze Bułgarii utworzono 12 parków narodowych, kilkadziesiąt rezerwatów narodowych oraz ponad 2 tys. obszarów chronionych. Spośród parków narodowych najbardziej znane to: Park Narodowy RiłaPark Narodowy Pirin, Centralny Bałkański Park Narodowy i Park Narodowy Witoszy.


Na terenie Parku Narodowego Pirin znajduje się około 100 szczytów

Park Narodowy Pirin

Park Narodowy Pirin leżący w górach Pirin powstał 1962 r. i obejmuje obszar 274 km2. W 1983 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Rejon ten słynie z krystalicznie czystych jezior i wielu źródeł mineralnych. Na terenie parku zliczono aż 100 szczytów, które przekraczają 2000 m n.p.m., a najwyższy z nich to Wichren – 2914 m n.p.m.

Park Narodowy Witosza

Park Narodowy Witosza utworzony w 1934 r. obejmuje łagodny masyw górski Witoszy, z najwyższym jego szczytem Czerny Wrych (2290 m n.p.m.). Park ten nazywany płucami Sofii, leży u stóp tego miasta. Zimą Park Witosza jest symbolem sportów zimowych, alpinizmu i wspinaczki, zaś latem to doskonałe miejsce na piesze wycieczki, czy zbiór leśnych owoców. Na stokach Witoszy swój początek bierze rzeka Istyr oraz Struma płynąca do Dunaju. W górach biją cieplice i chłodne źródła mineralne. Park Witosza dzieli się na dwa rezerwaty: Bistriszko braniszte (wpisany na listę UNESCO) oraz Torfeno braniszte (chroniący występujące w górach torfowiska). W parku można spotkać jelenie, wilki kuny, wiele gatunków ptaków oraz wspaniały świat roślin.

Park Narodowy Riła

Park Narodowy Riła utworzony w 1992 r. jest jednym z najpiękniejszych parków, jakie znajdują się na terenie Bułgarii i obejmuje obszar ponad 80 tys. ha. Usytuowany jest w najwyższej części gór Rila, 100 km na południe od Sofii. Na terenie parku rozpoczynają swój bieg największe rzeki półwyspu Bałkańskiego, znajdują się tu różnorodne formy skalne, niezwykłe jaskinie i ponad 200 jezior. W parku wydzielono rezerwaty biosfery wpisane na listę UNESCO, są to: Parangalica z dwustuletnim lasem świerkowym oraz Centralen Park Riła, który chroni ekosystem piętra alpejskiego i subalpejskiego, a następnie rezerwat Skakawica (ochrona sosny górskiej), gdzie uprawia się wspinaczkę lodowcową oraz rezerwat Ibar (ochrona sosny macedońskiej). Na terenie Parku Narodowego Riła znajduje się 1400 gatunków roślin, spośród których aż 98 znajduje się w Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków, zaś 3 z nich to endemity. Można tam podziwiać również bogaty świat fauny: niedźwiedzie, kozice, jelenie, orły, sokoły, czy susły moręgowe.

Centralny Bałkański Park Narodowy

Centralny Bałkański Park Narodowy powstały w 1992 r. leży w samym sercu Bułgarii, w wyższej i środkowej partii gór Bałkanów. Charakteryzują go piękne krajobrazy, malownicze kaniony, łąki wysokogórskie, urocze wodospady i wzgórza. Na terenie parku można znaleźć wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Warto jeszcze dodać, że lasy i parki narodowe w Bułgarii pokrywają prawie 35 proc. jego powierzchni. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne tego kraju wpisują Bułgarię na listę krajów europejskich o największej różnorodności przyrodniczej.
 Bułgaria - miasta

Burgas Nesebyr Płowdiw Sofia Stara Zagora Warna


Bułgaria - co warto wiedziećBułgaria - Święta w Bułgarii Święta w Bułgarii
W Bułgarii przez cały rok obchodzonych jest wiele świąt. Poza typowymi ...
Bułgaria - Co warto zobaczyć w Bułgarii Co warto zobaczyć w Bułgarii
Bułgaria jest krajem bardzo popularnym w zakresie turystyki, a jest to zapewne jeszcze ...
Bułgaria - Bułgaria ciekawostki Bułgaria ciekawostki
Bułgaria to kraj pięknych krajobrazów, zabytków, smacznych potraw i ...
Bułgaria - Bułgaria tradycje Bułgaria tradycje
Tradycje obrzędów ludowych w Bułgarii sięgają zamierzchłych ...
Bułgaria - Pamiątki z Bułgarii Pamiątki z Bułgarii
Turyści odwiedzający Bułgarię coraz częściej przywożą ze sobą pamiątki z urlopów tam ...
Bułgaria - Bułgarska rakija Bułgarska rakija
Właściwie każdy kraj na świecie może pochwalić się ...
Bułgaria - Bułgaria mapa Bułgaria mapa
Bułgaria - Taksówki w Bułgarii Taksówki w Bułgarii
W Bułgarii najlepszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. ...
Bułgaria - Parkingi w Bułgarii Parkingi w Bułgarii
W Bułgarii parkowanie jest płatne, oczywiście poza kompleksami wypoczynkowymi (chociaż i tu bywa ...
Bułgaria - Dolina Róż Dolina Róż
Słynna Dolina Róż leży pomiędzy dwoma pasmami Starej Płaniny i ...
Bułgaria - Bułgarska Riwiera Bułgarska Riwiera
Bułgarska Riwiera to rejon Bułgarii położony na wybrzeżu Morza ...
Bułgaria - Najciekawsze regiony w Bułgarii Najciekawsze regiony w Bułgarii
Bułgaria leży w południowo-wschodniej części Europy, w samym centrum Półwyspu Bałkańskiego. ...

Parki narodowe w Bułgarii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies