Lovetotravel.pl Przewodnik turystyczny |
Strona główna
|
Europa | Azja | Ameryka Południowa | Ameryka Północna | Australia | Afryka |
Krajobraz Bułgarii cechuje wyjątkowe zróżnicowanie terenu, od jezior po cztery pasma górskie. Na wyżynach wznosi się najwyższy szczyt Musała 2925 m n.p.m. Na obszarze Bułgarii utworzono 12 parków narodowych, kilkadziesiąt rezerwatów narodowych oraz ponad 2 tys. obszarów chronionych. Spośród parków narodowych najbardziej znane to: Park Narodowy Riła, Park Narodowy Pirin, Centralny Bałkański Park Narodowy i Park Narodowy Witoszy.
Na terenie Parku Narodowego Pirin znajduje się około 100 szczytów Park Narodowy Pirin Park Narodowy Pirin leżący w górach Pirin powstał 1962 r. i obejmuje obszar 274 km2. W 1983 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Rejon ten słynie z krystalicznie czystych jezior i wielu źródeł mineralnych. Na terenie parku zliczono aż 100 szczytów, które przekraczają 2000 m n.p.m., a najwyższy z nich to Wichren – 2914 m n.p.m. Park Narodowy Witosza Park Narodowy Witosza utworzony w 1934 r. obejmuje łagodny masyw górski Witoszy, z najwyższym jego szczytem Czerny Wrych (2290 m n.p.m.). Park ten nazywany płucami Sofii, leży u stóp tego miasta. Zimą Park Witosza jest symbolem sportów zimowych, alpinizmu i wspinaczki, zaś latem to doskonałe miejsce na piesze wycieczki, czy zbiór leśnych owoców. Na stokach Witoszy swój początek bierze rzeka Istyr oraz Struma płynąca do Dunaju. W górach biją cieplice i chłodne źródła mineralne. Park Witosza dzieli się na dwa rezerwaty: Bistriszko braniszte (wpisany na listę UNESCO) oraz Torfeno braniszte (chroniący występujące w górach torfowiska). W parku można spotkać jelenie, wilki kuny, wiele gatunków ptaków oraz wspaniały świat roślin. Park Narodowy Riła Park Narodowy Riła utworzony w 1992 r. jest jednym z najpiękniejszych parków, jakie znajdują się na terenie Bułgarii i obejmuje obszar ponad 80 tys. ha. Usytuowany jest w najwyższej części gór Rila, 100 km na południe od Sofii. Na terenie parku rozpoczynają swój bieg największe rzeki półwyspu Bałkańskiego, znajdują się tu różnorodne formy skalne, niezwykłe jaskinie i ponad 200 jezior. W parku wydzielono rezerwaty biosfery wpisane na listę UNESCO, są to: Parangalica z dwustuletnim lasem świerkowym oraz Centralen Park Riła, który chroni ekosystem piętra alpejskiego i subalpejskiego, a następnie rezerwat Skakawica (ochrona sosny górskiej), gdzie uprawia się wspinaczkę lodowcową oraz rezerwat Ibar (ochrona sosny macedońskiej). Na terenie Parku Narodowego Riła znajduje się 1400 gatunków roślin, spośród których aż 98 znajduje się w Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków, zaś 3 z nich to endemity. Można tam podziwiać również bogaty świat fauny: niedźwiedzie, kozice, jelenie, orły, sokoły, czy susły moręgowe. Centralny Bałkański Park Narodowy Centralny Bałkański Park Narodowy powstały w 1992 r. leży w samym sercu Bułgarii, w wyższej i środkowej partii gór Bałkanów. Charakteryzują go piękne krajobrazy, malownicze kaniony, łąki wysokogórskie, urocze wodospady i wzgórza. Na terenie parku można znaleźć wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Warto jeszcze dodać, że lasy i parki narodowe w Bułgarii pokrywają prawie 35 proc. jego powierzchni. Zróżnicowane warunki klimatyczne, topograficzne, geologiczne i hydrologiczne tego kraju wpisują Bułgarię na listę krajów europejskich o największej różnorodności przyrodniczej. Bułgaria - miasta
Bułgaria - co warto wiedzieć
Parki narodowe w Bułgarii - dodaj komentarz:
|